top of page
bp.jpg
logocom.png
USF-Clean Energy Research Center.jpg

Dr. Bilsay PASTAKKAYA

Makine Yüksek Mühendisi – Öğretim Görevlisi

Dr. Bilsay PASTAKKAYA 3 Şubat 1982 tarihinde, öğretmen anne ve babanın ikinci çocuğu olarak Bursa’da dünyaya geldi. Doğa sevgisi ve canlı olmanın bilincini, yaşadığı köy hayatıyla küçük yaşta öğrenme şansını yakaladı. Beş yaşında başladığı ilköğrenimini, Güney köyü İlkokulu’nda tamamladıktan sonra orta öğrenimi için ailesi ile birlikte Yalova’ya yerleşti. Yalova Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladığı 1999 senesinde Marmara depremini yaşadı. “Sürdürülebilirlik” kavramını ilk kez göçük altından çıkınca anladı ve betonarme yaşam tarzının, ölümcül sonuçlarını bizzat yaşayarak öğrendi.

Aynı yıl Bursa Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde başladığı eğitimini, aynı üniversitede sırasıyla yüksek lisans ve doktora dereceleri alarak tamamladı. “Yenilenebilir Enerji” kavramıyla 2000’li yılların başlarında, lisans öğrenimi sırasında tanıştı ve yükseköğrenimini ve doktora sonrası çalışmalarını hep bu çizgide sürdürdü. Yüksek lisansını, toprak kaynaklı ısı pompası sistemleri üzerine, doktora çalışmasını da güneş enerjili soğutma-ısıtma sistemleri üzerine uygulamalı olarak gerçekleştirdi.

Giant.jpg

(Esenköy 1983- Yorucu bir dersin ardından, ilk öğretmeninin omuzlarında)

‘Eğer daha öteleri görebilmişsem, bunu omuzlarında yükseldiğim «Devler»e borçluyum.. ’

 

                                                                                Sir Isaac Newton

bpnottingham.jpg

Doktora çalışmaları boyunca, yurt dışı araştırma çalışmaları gerçekleştirdi. 2010 yılında aldığı davet üzerine, University of South Florida’da, Prof. Dr. Yogi Goswami ile güneş enerjili alternatif soğutma sistemleri üzerine çalışma imkânı buldu. 2011 yılında misafir araştırmacı olarak University of Stuttgart’ta yeni nesil trijenerasyon uygulamaları konusunda araştırmalar gerçekleştirdi. Doktora sonrası araştırmaları kapsamında 2015 yılında, sürdürülebilir yapılar ve eko-evler konusundaki çalışmalarını, misafir araştırmacı olarak University of Nottingham’da, Prof Dr. Saffa Riffat ile birlikte sürdürme şansını elde etti. Doktora sonrası çalışmaları kapsamında, ulusal ve uluslararası ölçekli birçok proje çalışmasında, yürütücü, yardımcı araştırmacı ve danışman olarak görev aldı.

Akademik hayatına, 2005 yılından itibaren Bursa Uludağ Üniversitesi Orhangazi Meslek Yüksek Okulu ve Yalova Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak başladı. Sürdürülebilir bir geleceğin farkındalığı adına genç neslin eğitimine katkı sağlamak amacıyla, 2011 yılında Uludağ Üniversitesi Enerji Topluluğu’nun kurucu danışmanı oldu ve öğrencileri ile birlikte bir çok çalışma gerçekleştirdi. Dr. Bilsay PASTAKKAYA, halen Bursa Uludağ Üniversitesi Orhangazi YAÇMYO Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü'nde Bölüm Başkanı olarak görev yapmakta ve Sürdürülebilir Yapılar & Yenilenebilir Enerji Sistemleri başta olmak üzere konusunda ulusal ve uluslararası ölçekli çalışmalarda faaliyet göstermektedir.

lab.JPG
bottom of page